38X125HEBBOX, 3/8" x 1-1/2" Hex Bolt, Silicon Bronze
50X200HGSBBOX, 1/2" x 2.00" Flat washer, Galvanized Steel
Brand: Burndy
Catalog ID: 38X125HEBBOX
Silicon Bronze Bolt, 1.25 in L, Hexagonal bolts,Thread size:3/8-16.
  • DURIUM™ silicon bronze hardware combines high strength and corrosion resistance
  • Silicon bronze per ASTM B99
General
Application
  • Grounding
  • Distribution
  • Substation
  • Transmission
Catalog Number
38X125HEBBOX
Connector Type
Bolt - Hex
EU RoHS Indicator
Yes
Installation Torque Recommended in-lb
240 LBS/in
Material
Bronze, Silicon (DURIUM is a trademark)
Sub Brand
HARDWARE BOLT, DURIUM
Trade Name
DURIUM™
Type
HEB, Hexagonal Bolts
UPC
UPC 14 Digit GTIN
Dimensions
Dimension - B Length fraction
1-1/4 in
Dimension - B Length inch
1.25 in
Dimension - Bolt Size fraction
3/8
Dimension - Bolt Size inch
0.375 in
Dimension - Length Overall inch
1.25 in
Dimension - Thread Size
3/8-16
Dimension - Threads per inch
16
Dimensions
1.25 in x 0.38 in x 0.268 in
Height
0.268 in
Length
1.25 in
Package Height
0 in
Package Length
0 in
Package Weight
0 lb
Package Width
0 in
Width
0.38 in