Image of HBL3100P8V0DC PS, IEC, PLUG, 2P3W,100A 550V DC ONLY,VX
Discontinued
PS, IEC, PLUG, 2P3W,100A 550V DC ONLY,VX
Brand: Hubbell Wiring Device-Kellems
Catalog ID: HBL3100P8V0DC
  • Solid one-piece pins for reliable electrical contact
  • Gasketed sealing ring provides watertight seal
  • Raised collar surrounds each phase pin
General
Catalog Number
HBL3100P8V0DC
Color
Black
Performance
  • Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current
  • Electrical - Dielectric Voltage - Withstand 3000V AC
  • Electrical - Max. Working Voltage - 600V RMS
  • Environmental - Flammability - HB or better per UL 94 or CSA C22.2 No. 0.17
  • Environmental - Ingress Protection - IP67 Suitability
  • Environmental - Moisture Resistance - Watertight per IEC 60309-1
  • Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75°C
  • Minimum - 40°C w/o impact
  • Mechanical - Impact Resistance - Per CSA C22.2 No. 182.1 / UL1682
  • Mechanical - Product Identification - Ratings are a permanent part of the device housing
Series
DC Rated
Specifications
  • Cord Clamp - Reinforced Thermoplastic Polyester
  • Gland - Solid Neoprene
  • Housing - Valox®
  • Locking Ring - Reinforced Thermoplastic Polyester
  • Sealing Gasket - Solid Neoprene
Style
Standard Service
Type
Watertight Plug
UPC
Electrical Ratings
Amperage Rating
100 A
Current / Amperage Rating
100 A
Voltage Rating
550 VDC
Voltage Rating Description
550 VDC
Conductor Related
Number Of Poles
2-Pole
Number Of Wires
3-Wire
Certifications And Compliance
Industry Standard(s)
  • CSA Certified File LR280C
  • UL Classified to IEC 60309-1 IEC 60309-2
  • UL Listed, File E146033
Operational
Performance
  • Minimum - 40°C w/o impact