B7CA-WFDB-62100 - B7C Series, 100A, 600 VAC, 2 Pole, Fdb Frame, Circuit Breaker Enclosure
Image of B7CA-WFDB-62100 B7CA-WFDB-62100 - B7C Series, 100A, 600 VAC, 2 Pole, Fdb Frame, Circuit Breaker Enclosure
Brand: Killark
Catalog ID: B7CA-WFDB-62100
B7C Series,100 A, 600 VAC, 2 Pole, Fdb Frame, Circuit Breaker Enclosure
  • Copper-free, cast aluminum construction (less that 4/10 of 1%).
  • High strength, lighter in weight, corrosion resistant.
  • Hinged Cover is standard (left side hinge).
  • Provision for grounding supplied as standard.
  • Special conduit openings can be supplied at factory, or can be field installed.
General
Action
DP
Actuator
Molded Case Circuit Breaker Operator
Application
Catalog Number
B7CA-WFDB-62100
Color
Aluminum
Enclosure Type
Bolted
EU RoHS Indicator
Contact Manufacturer
Finish Type
Lacquer
Material
Aluminum, Copper Free (less than 4/10 of 1%)
Mounting Type
Wall
Operating Temperature Celcius Max
40 Degree
Series
B7C Series
Type
Circuit Breaker Enclosure
UPC
Dimensions
Depth
9.125 in
Height
18 in
Weight
46 lb
Width
11 in
Electrical Ratings
Amperage Rating
100 A
Frequency Rating
60 Hz