GCBB-20Q2 - GCBB Series, AL Feed-Thru Circuit Breaker Load Center w/ Circuit Breaker, 20A Trip Quicklag, 2-Pole, 120/240VAC, Hub Size 3/4"
Image of GCBB-20Q2 GCBB-20Q2 - GCBB Series, AL Feed-Thru Circuit Breaker Load Center w/ Circuit Breaker, 20A Trip Quicklag, 2-Pole, 120/240VAC, Hub Size 3/4"
Brand: Killark
Catalog ID: GCBB-20Q2
GCBB Series - Aluminum Feed-Thru Circuit Breaker Load Center With Cutler-Hammer Circuit Breaker - 20A Trip Quicklag - One 2-Pole -120/240VAC - Hub Size 3/4 In-14 NPT
  • Compact rectangular enclosure with threaded cover allows easy access.
  • Provided with two 3/4"-14 NPT drilled and tapped conduit openings, one top and two bottom.
  • Push pull handle mechanism operates circuit breakers.
  • Handle mechanism supplied as standard with "Lockout" in OFF position.
  • Enclosures are made from copper free cast aluminum alloy (less than 4/10 of 1%).
  • Special combinations of breaker amperage are available, consult factory for details.
General
Application
Catalog Number
GCBB-20Q2
Enclosure Type
Threaded
EU RoHS Indicator
Contact Manufacturer
Material
Aluminum, Copper Free (less than 4/10 of 1%)
Mounting Type
Wall
Operating Temperature Celcius Max
40 Degree
Series
GCBB Series
Type
Circuit Breaker Enclosure
UPC
Dimensions
Depth
6.625 in
Diameter - Inside
2.57 in
Dimensions
11.5 in x 8.125 in x 6.875 in
Gross Weight with Packaging
12.1
Height
6.875 in
Length
11.5 in
Weight
12 lb
Width
8.125 in
Electrical Ratings
Frequency Rating
60 Hz