62X225HEBBOX, 5/8" x 2-1/4" Hex Bolt, Silicon Bronze
50X200HGSBBOX, 1/2" x 2.00" Flat washer, Galvanized Steel
Brand: Burndy
Catalog ID: 62X225HEBBOX
Silicon Bronze Hexagonal Head Bolt, 2-1/4 IN L, 5/8 IN-11 Thread Size.
  • DURIUM™ silicon bronze hardware combines high strength and corrosion resistance
  • Silicon bronze per ASTM B99
General
Catalog Number
62X225HEBBOX
Connector Type
Bolt - Hex
Material
Silicon Bronze
Trade Name
DURIUM™
UPC
UPC 14 Digit GTIN
Dimensions
Dimension - B Length fraction
2-1/4 in
Dimension - B Length inch
2.25 in
Dimension - Bolt Size fraction
5/8
Dimension - Bolt Size inch
0.625 in
Dimension - Thread Size
5/8-11
Dimension - Threads per inch
11
Length
2.25 in
Width
0.62 in