CTSS450400PC304L, 304 SS Tie, 4" Bundle, Partial Coat
Image of CTSS450400PC304L CTSS450400PC304L, 304 SS Tie, 4" Bundle, Partial Coat
Brand: Burndy
Catalog ID: CTSS450400PC304L
Semi coated stainless steel cable ties 316 grade, Tensile strength: 450 Lb, 15.75" L, 0.50" W, 4.02" Bundle Dia.
Stainless Steel Cable Tie - Partially Coated
General
Catalog Number
CTSS450400PC304L
Connector Type
PARTIALLY COATED
Material
304 Stainless Steel
Operating Temperature Celcius Max
115 °C
Operating Temperature Celcius Min
-40 °C
Rating - Minimum Tensile Strength lbs
450
Series
UNIRAP™ Series
Trade Name
UNIRAP™
UPC
UPC 14 Digit GTIN
Dimensions
Dimension - Bundle Diameter Max inch
4.02
Dimension - L Length Overall mm
400 mm
Dimension - Length Overall inch
15.75 in
Dimension - Width inch
0.50 in
Dimension - Width mm
12.7 mm
Length
15.75 in
Package Height
1.5 in
Package Length
19 in
Package Weight
2.31 lb
Package Width
5.75 in
Width
0.5 in
Certifications And Compliance
Certification - CSA Approved
No
Certification - cULus
No
Certification - ETL
Certification - UL Recognized
Standards - RoHS Compliance Status
CM
UL Listed
Force Related
450
Operational
115 °C
-40 °C