Image of HBL3200PS2W Heavy Duty Products, Insulgrip Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Male, Plug, 200A 600V AC, 2-Pole 3- Wire Grounding Style 2 , Watertight
Heavy Duty Products, Insulgrip Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Male, Plug, 200A 600V AC, 2-Pole 3- Wire Grounding Style 2 , Watertight
Brand: Hubbell Wiring Device-Kellems
Catalog ID: HBL3200PS2W
Heavy Duty Products, Insulgrip Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Male, Plug, 200A 600V AC, 2-Pole 3- Wire Grounding Style 2, Terminal Screws, Gray and Black, Watertight
  • Locking ring provides UL Type 4X watertight, dust-tight seal
  • Catalog number and rating visible while in use
  • All-Brass sleeve contacts provide reliable electrical contact
Watertight
General
Application
Metallic with Nylon Shroud
Catalog Number
HBL3200PS2W
Environmental Conditions
Watertight
EU RoHS Indicator
Yes
Item Type
Male Plug
Material
Composite
Material - Mounting Hardware
Cord Mounted
OEM Brand Name
Hubbell Wiring Device-Kellems
Performance
  • Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current
  • Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 3,000V AC
  • Electrical - Max. Working Voltage - 600V AC RMS
  • Environmental - Flammability (Enclosure) - UL 94V-0 and CSA C22.2 No. 0.17
  • Environmental - Moisture Resistance - Type 3, 4, 4X per UL 50E and CSA 22.2, No. 94
  • Environmental - Operating Temperatures - Max. Continuous 75°C
  • Min. -40°C w/o impact -25° with impact
  • Mechanical - Impact Resistance - Per CSA C22.2, No. 182.1, UL 1682
Series
UL 1686 Class 1 Insulgrip® Series
Specifications
  • Clamp Nut - Nickel Plated Brass
  • Gland Cap - Rynite® SST35
  • Housing - Valox® 357
  • Plug Shroud - Aluminum
  • Retainer - Thermoset Polyester
Style
Standard Service, Style 2
Type
Watertight Plug
UPC
Dimensions
Display Size
Standard Sized
Electrical Ratings
Amperage Rating
200 A
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Current / Amperage Rating
200 A
Current Rating
200 A
Voltage Rating
600 VAC/250 VDC
Voltage Rating Description
600V AC/250V DC
Conductor Related
Number Of Poles
2-Pole
Number Of Wires
3-Wire
Wire Size
#1 AWG to #250MCM
Certifications And Compliance
Environmental Conditions
EU RoHS Indicator
Yes
Industry Standard(s)
  • CSA Certified to CSA Spec. C22.2 No. 159
  • UL Listed and CSA Certified Type 4X
  • UL Standard 1682,UL 50, and UL 1010
Nema Rating
Non-NEMA
Standards - RoHS Compliance Status
CM