Image of HBL5100RS1WR Heavy Duty Products, Insulgrip Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Female, Receptacle, 100A 600V AC, 3- Pole 4-Wire Grounding Style 1 and Black
Heavy Duty Products, Insulgrip Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Female, Receptacle, 100A 600V AC, 3- Pole 4-Wire Grounding Style 1 and Black
Brand: Hubbell Wiring Device-Kellems
Catalog ID: HBL5100RS1WR
Heavy Duty Insulgrip Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade Female Receptacle, 100A 600V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding Style 1,Terminal Screws
  • Watertight neoprene sealing glands for reliable seal
  • Spring-Loaded, gasketed cover for dust-tight seal
  • Pin chamber confines arcing within the interior chamber
Watertight
General
Application
Metallic with Nylon Shroud
Catalog Number
HBL5100RS1WR
Environmental Conditions
Watertight
EU RoHS Indicator
Yes
Item Type
Single Flanged-Reversed
Material
Thermoplastic
Material - Mounting Hardware
Screw Mounting
OEM Brand Name
Hubbell Wiring Device-Kellems
Performance
  • Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current
  • Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 3,000V AC
  • Electrical - Max. Working Voltage - 600V AC RMS
  • Environmental - Flammability (Enclosure) - UL 94V-0 and CSA C22.2 No. 0.17
  • Environmental - Moisture Resistance - Type 3, 4, 4X per UL 50E and CSA 22.2, No. 94
  • Environmental - Operating Temperatures - Max. Continuous 75°C
  • Min. -40°C w/o impact -25° with impact
  • Mechanical - Impact Resistance - Per CSA C22.2, No. 182.1, UL 1682
Series
UL 1686 Class 1 Insulgrip® Series
Specifications
  • Contact Carrier - Thermoset Polyester
  • Cover - Epoxy Painted Aluminum
  • Gaskets & Seals - Neoprene
  • Housing - Epoxy Painted Aluminum
  • Pin Spring - Beryllium Copper
Style
Reversed Service, Style 1
Type
Watertight Receptacle
UPC
Dimensions
Display Size
Standard Sized Product
Electrical Ratings
Amperage Rating
100 A
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Current / Amperage Rating
100 A
Current Rating
100 A
Phase
Three Phase
Voltage Rating
600 VAC/250 VDC
Voltage Rating Description
600V AC/250V DC
Wattage
60000
Conductor Related
Number Of Poles
4-Pole
Number Of Wires
5-Wire
Wire Size
#3 AWG to #1/0 AWG
Certifications And Compliance
Environmental Conditions
EU RoHS Indicator
Yes
Industry Standard(s)
  • CSA Certified to CSA Spec. C22.2 No. 182.1
  • UL Listed and CSA Certified Type 4X
  • UL Standard 1682
Nema Rating
Non-NEMA
Standards - RoHS Compliance Status
CM