WILEYBRAID36-916, Cu Braid, 36.00 IN L, 1.20 IN W, M14 or 9/16" Hardware NOT included
Brand: WILEY
Catalog ID: WILEYBRAID36-916
Perfect for tracker applications, galvanized steel or anywhere a WEEB washer is not required
General
Application
The corrosion resistant, tin plated copper Wiley line of bonding jumpers are high quality solutions for your system to create an electrical bond between two pieces of galvanized or other uncoated electrically conductive metals. Standard lengths range from 6" to 36", with or without installation hardware assembled or unassembled. Custom lengths are also available on request. UL467 and UL2703 Listed.
Catalog Number
WILEYBRAID36-916
Material
Copper
UPC
Dimensions
Bolt Size
9/16 in
Length
36 in
Package Height
0 in
Package Length
0 in
Package Weight
0 lb
Package Width
0 in
Width
1.2 in