Image of HC69WA4GZ2040 HC69WA4GZ2040 PRESSURE SWITCH 1 1/2 HP 65 MX 20-
HC69WA4GZ2040 PRESSURE SWITCH 1 1/2 HP 65 MX 20-
Brand: Hubbell Industrial Controls (ICD)
Catalog ID: HC69WA4GZ2040
PRESSURE SWITCH 1 1/2 HP 65 MX 20-
  • Corrosion resistant non-metallic cover
  • Straight through wiring
  • Visible contacts- 2 pole double break
  • No-drift pressure settings
  • Easy to adjust
  • UL Listed and CSA Certified
General
Application
Water
Catalog Number
HC69WA4GZ2040
Differential range
15-30 psi
Horsepower - Maximum
1.5
Series
69W Series
Dimensions
Dimensions
3.59 in x 2.25 in x 2.28 in
Height
2.28 in
Length
3.59 in
Width
2.25 in
Electrical Ratings
Differential range
15-30 psi
Force Related
Cut-in pressure
5 psi
Cut-out pressure
65 psi