38X400HEBBOX, 3/8" x 4" Hex Bolt, Silicon Bronze
50X200HGSBBOX, 1/2" x 2.00" Flat washer, Galvanized Steel
Brand: Burndy
Catalog ID: 38X400HEBBOX
Silicon Bronze Hexagonal Head Bolt, 4.00 IN L, 3/8 IN-16 Thread Size.
  • DURIUM™ silicon bronze hardware combines high strength and corrosion resistance
  • Silicon bronze per ASTM B99
General
Catalog Number
38X400HEBBOX
Connector Type
Bolt - Hex
Installation Torque Recommended in-lb
240 LBS/in
Material
Silicon Bronze
Trade Name
DURIUM™
UPC
UPC 14 Digit GTIN
Dimensions
Dimension - B Length fraction
4 in
Dimension - B Length inch
4 in
Dimension - Bolt Size fraction
3/8
Dimension - Bolt Size inch
0.375 in
Dimension - Thread Size
3/8-16
Dimension - Threads per inch
16
Dimensions
4 in x 0.38 in x 0.268 in
Height
0.268 in
Length
4 in
Width
0.38 in