Image of B2F20NTN B2F20NTN Flexible Copper Braid
B2F20NTN Flexible Copper Braid
Brand: Burndy
Catalog ID: B2F20NTN
Tin Plated Ferrules.
  • Most Burndy braid are UL Listed and CSA Certified
  • Braid is especially suited for applications that require flexibility or resistance to vibration
  • Extra fine stranding gives enhanced flexibility
  • Ferrules clearly marked with Burndy braid type and UL markings (where appropriate)
General
Catalog Number
B2F20NTN
Connector Type
Braid
Material
Copper
Material - Ferrules
Y
Physical Attribute - Number of Braids
2
Plated
Y
UPC
UPC 14 Digit GTIN
Dimensions
Dimension - L Length Overall mm
508 mm
Dimension - Length Overall inch
20.00 in
Length
20 in
Package Height
0 in
Package Length
0 in
Package Weight
0 lb
Package Width
0 in