CTSS500200304L, 304 SS Tie, 500 Lb Tensile, 7.87" Long
Image of CTSS500200304L CTSS500200304L, 304 SS Tie, 500 Lb Tensile, 7.87" Long
Brand: Burndy
Catalog ID: CTSS500200304L
Uncoated stainless steel cable ties 304 grade, Tensile strength: 500 Lb, 7.87" L, 0.31" W, 1.97" Bundle Dia.
  • Smooth, rounded edges help ensure safe, efficient handling
  • Flame retardant and non-toxic for applications where safety from fire is critical
General
Catalog Number
CTSS500200304L
Connector Type
UNCOATED
Material
304 Stainless Steel
Operating Temperature Celcius Max
300 °C
Operating Temperature Celcius Min
-40 °C
Rating - Minimum Tensile Strength lbs
500
Series
UNIRAP™ Series
Trade Name
UNIRAP™
UPC
UPC 14 Digit GTIN
Dimensions
Dimension - Bundle Diameter Max inch
1.97
Dimension - L Length Overall mm
200 mm
Dimension - Length Overall inch
7.87 in
Dimension - Width inch
0.31 in
Dimension - Width mm
7.9 mm
Length
7.87 in
Width
0.31 in
Certifications And Compliance
Certification - CSA Approved
No
Certification - cULus
No
Certification - ETL
Certification - UL Recognized
Standards - RoHS Compliance Status
CM
UL Listed
Force Related
500
Operational
300 °C
-40 °C