BB024L60G79 Cu Braid, Tin, 1-Ferrule, 3/8" Stud, 60: Length
Image of BB024L60G79 BB024L60G79 Cu Braid, Tin, 1-Ferrule, 3/8" Stud, 60: Length
Brand: Burndy
Catalog ID: BB024L60G79
Tinned Copper Braid w/Single Ferrule, #8 AWG Equivalent, Stud Hole = 3/8", 60" Overall Length.
  • Most Burndy braid are UL Listed and CSA Certified
  • Braid is especially suited for applications that require flexibility or resistance to vibration
  • Extra fine stranding gives enhanced flexibility
  • Ferrules clearly marked with Burndy braid type and UL markings (where appropriate)
General
Application
Grounding
Catalog Number
BB024L60G79
Material
Tinned Copper
UPC
Dimensions
Length
60 in
Package Height
0 in
Package Length
0 in
Package Weight
0 lb
Package Width
0 in